Maaeluministeerium
PRESSITEADE
10.05.2019 

Esmakordselt seati tööstuslike transrasvhapete sisaldusele piirnorm

Euroopa Komisjon võttis vastu tööstuslikke transrasvhappeid reguleeriva määruse, millega esmakordselt kehtestatakse tööstuslikele transrasvhapetele piirnorm.Tarbija muretsema ei pea, tööstustele antakse ligi kaheaastane üleminekuaeg transrasvhapete sisalduse vähendamiseks.

„Transrasvhapete tarbimine suures koguses pikema aja vältel avaldab tervisele negatiivset mõju, eriti suureneb just südameveresoonkonna haigustesse haigestumise risk, mistõttu on oluline nende sisaldust toidus reguleerida,“ ütles maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev.

Minjajev jätkas: „Haigestumiste vältimiseks on nii Euroopa toiduohutusamet kui ka Eesti toitumissoovitused soovitanud hoida toiduga saadavad transrasvhapete kogused nii väiksena kui võimalik, säilitades sealjuures mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist. Ka maailma terviseorganisatsioon on välja töötanud juhendi, kus erinevate tegevustega soovitatakse tööstuslikult tekkinud transrasvhapped toidust eemaldada.“

Määrusega 2019/649:

  • sätestatakse tööstuslike transrasvhapete piirnormiks 2 g/100 g rasva kohta lõpptootes;
  • lubatakse lõpptoote tootjatel toidurasvu vahendavatelt ettevõtetelt küsida teavet transrasvhapete sisalduse kohta rasvas;
  • antakse tööstusele kuni 1. aprillini 2021. a üleminekuaeg, mille jooksul saavad nad üle vaadata retseptid ja uuendada varud.

Transrasvhappeid leidub looduslikult vähesel määral mõnedes toitudes (nt punases lihas ja piimatoodetes), samuti võivad need tekkida rasvade tööstuslikul tootmisel. Tööstuslikult tekivad need eelkõige taimsete rasvade ja õlide osalise hüdrogeenimise käigus. 20. sajandi alguses kasutusele võetud tööstusliku hüdrogeenimise protsess on suurendanud rasvade tootmist ja kasutamist kogu maailmas.

 

Recommended Posts