Põllumajandus- ja Toiduamet
PRESSITEADE
30.11.2022

 

Ohtlikke bambusplasttooteid ei tohi müüa

Bambust sisaldavate plastist toidunõude müümine on keelatud ka Eestis. Jätkuvalt on turul tooteid, mille ohutus ei ole tagatud. Euroopa riigid ühendasid jõud, et bambusplast nõud müügilt kõrvaldada.

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Margot Paavli sõnul saatis amet eelmisel aastal teavituskirjad bambust sisaldavate melamiin toodete ohtlikkusest ja müügi lõpetamise kohta üle 4000 toitlustus-, jae- ja tootmisettevõttele. „Eestis kontrolliti  1815 ettevõtet veendumaks, et bambusplast tooteid ei müüdaks. 56s e-poes tuvastati keelatud tooteid, mis eemaldati müügilt,“ selgitas Paavel. Ohtlike toodete müügilt avastamise korral kohustati tooted eemaldama müügist, kutsuma tooted tagasi ning teavitama tarbijaid toodete ohtlikkusest.

Ebaseaduslikud plasttooted on valmistatud taimsete kiudude, materjalide (bambus, nisu, mais, riis jne) ja plastpolümeeride segust. „Juhul, kui olete koju soetanud bambusplasttoote, siis tuleks see ära visata, sest pole kindlust, et see on ohutu.“ Paavel lisas, et bambusplastist toodet on üldjuhul lihtne eristada. „Kui plasttoodet katsudes on tunda, et need ei ole täiesti siledad, aga on plasti välimusega, siis need tõenäoliselt sisaldavad mõnda taimset laisainet. Täielikult bambusest valmistatud tootetel on säilinud materjali looduslik struktuur ja välimus.“

Bambust sisaldavad plastist toidunõud kujutavad tarbijale ohtu. „Aasta jooksul tuvastasid Euroopa riigid 748 juhtumit, kus toiduga kokkupuutuv plast sisaldas keelatud bambusepulbrit. Kokku kõrvaldati turult tuhandeid potentsiaalselt ohtlikke tooteid,“ kirjeldas Paavel.

Näiteks tuvastati Hiinas toodetud bambuskiude sisaldavate kohvitasside puhul melamiini lubatud taseme ületus 3,5 korda ja formaldehüüdi puhul 25 korda. Kõik tooted hävitati. Paavel kinnitab et riikide vaheline koostöö jätkub, et võimalikud ohtlikud tooted turult kõrvaldada.

Toiduga kokkupuutuvad esemed ei kujuta endast otsest terviseohtu, kuid pidev kokkupuude suurema koguse formaldehüüdi ja melamiiniga võib põhjustada terviseprobleeme. Tarbijaohutuse tagamiseks on olemas soovitused melamiini ja formaldehüüdi maksimaalse koguse kohta. Nende piirnormide kehtestamisel on arvesse võetud ka muid kokkupuuteallikaid, näiteks toiduained ise. Melamiin võib mõjutada kuseteede või neerude talitlust. Plastist köögi- ja lauanõudest pärit melamiini ja formaldehüüdi kogus on siiski murdosa koguhulgast, millega tarbijad kokku puutuvad.

Recommended Posts