8. juulil 2024 toimus Põltsamaa Jahiseltsi majas traditsiooniline suvine ulukiseire ja jahinduse infokoosolek. Koosolekul osalesid Eestimaa Talupidajate Keskliidu ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja jahindusnõukogu esindajad.

Koosolekul tutvustas Rauno Veeroja, Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist, vastvalminud ulukiseire aruannet. Koosolekul tutvustas JAHISE arendusi Jaanus Põldmaa, Pärnumaa Talupidajate Liidu juhatuse liige. Jahist on kasutatud seireandmete esitamiseks riigile juba üle kuue aasta. Jahise äppi saab alla laadida nii Androidi kui IOS-i seadmetele. Lisaks on võimalus andmeid sisestada ka Jahise veebikeskkonna kaudu. Andmete sisestamiseks tuleb siseneda Jahise keskkonda kasutades riikliku autentimisteenust mobiil-ID, smart-ID või ID-kaardi kaudu. Esindusorganisatsioonidele ja ka riigile on väga oluline koguda adekvaatseid andmeid, mis aitavad tulevikus selgelt seisukohtasid kujundada ja andmetega neid toetada.

Tarvo Roose, Keskkonnaameti looduskaitse korraldamise osakonna juhataja, käsitles jahieeskirjade muudatusi ja nende mõju jahindusele. Kommunikatsioon jahindusnõukogude liikmete ja keskliidu/EPKK vahel: Kerli Ats, Taluliidust, juhtis arutelu, mis keskendus tõhusa kommunikatsiooni ja koostöö olulisusele jahindusnõukogude ja keskliidu vahel.

Jahindusnõukogud ja esindajad

Aastast 2013 korraldatakse jahindustegevus maakonnapõhiselt jahindusnõukogudes. Jahindusnõukogu koosneb võrdsetel alustel jahipiirkonna kasutajate ja maaomanike esindajatest ning sinna nimetatakse ka riigipoolne esindaja Keskkonnaametist.

Jahindusnõukogu pädevusse kuulub:

  • ettepanekute tegemine Keskkonnaametile pruunkaru, hundi, ilvese ja hallhülge küttimise korraldamiseks;
  • põdra, punahirve, metskitse ja metssea (edaspidi ka uluksõralised) küttimismahu ja -struktuuri kokkuleppimine;
  • ettepanekute tegemine jahipiirkonna kasutusõiguse loa andjale jahipiirkonna kasutusõiguse loa kehtetuks tunnistamiseks, kui on rikutud jahiseaduse § 22 lõike 1 alusel kokkulepitut;
  • ettepanekute tegemine jahipiirkonna kasutusõiguse loa andjale jahipiirkonna piiri muutmiseks;
  • seisukoha andmine jahipiirkonna kasutusõiguse loa andjale jahipiirkonna kasutusõiguse loa kehtivuse pikendamise kohta.
Täpsem info jahipiirkondade ja jahindusnõukogude koha leiab aadressilt https://keskkonnaamet.ee/elusloodus-looduskaitse/jahipidamine/jahipiirkonnad-ja-jahindusnoukogud 
Eestimaa Talupidajate Keskliidu esindajad piirkondlikes jahindusnõukogudes on alljärgnevad:
Maakond
Esindaja ees- ja perekonnanimi
E-posti aadress
Harju maakond
Jaanus Ajaots

jaanus.ajaots@gmail.com
Rapla maakond
Margo Aedla

margoaedla@hot.ee
Pärnu maakond
Jaanus Põldmaa

pjaanus@hot.ee
Järva maakond
Toomas Lepind

koluvalma@hot.ee
Lääne maakond
Jaak Sünt

lauriantsu@lauriantsu.ee
Viljandi maakond
Elari Ilusk

mannatalu@gmail.com
Võru maakond
Rein Lepp

arabian@hot.ee
Jõgeva maakond
Aigar Jürjens

aigarj@hot.ee
Ida-Viru maakond
Veljo Juuse

veljuu@hot.ee
Hiiu maakond
Mait Värk

mait.vark@gmail.com
Saare maakond
Aivar Kallas

aivar.kallas@gmail.com

Jahindusnõukogudesse esitavad esindajad Eestimaa Talupidajate Keskliidu liikmesorganisatsioonid.

Lisainfo ja küsimused: Kerli Ats, kerli@taluliit.ee

 

Recommended Posts