Tammejuure mahetalu kõlab kui muinasjutt- kuskil kaugel on üks peretalu, kes toodab kõike mahedalt ning kasutab sellest päikeseenergiat. Õnneks pole nad välja mõeldud, vaid päriselt olemas.
“Mahedaga enam ei eristu,” ütleb peretütar Karin Tiit. “Tarbija küsib üha enam üle kogu maailma ettevõtjatelt, et mis on tema sotsiaalne vastutus?” Ökoloogiline jalajälg on üks olulisemaid märksõnu ka siin, Lääne-Nigulas asuvas Tammejuure mahetalus, kust müüakse peamiselt Eesti inimestele, aga eksporditakse toodangut ka Saksamaale, Prantsusmaale, Suurbritanniasse, Itaaliasse kui ka Hispaaniasse. “Me müüme erinevates suundades,” ütleb Karin tagasihoidlikult.
Tammejuure mahetalu põhitoodanguks on kanepiõli ja teised kanepitooted nagu näiteks kooritud kanepiseemned. Kõik sai alguse aastal 2012, kui pere omakeskis kanepiõli tootmist katsetas. Juba järgmisel aastal võideti kanepiõliga Eesti Parima Mahetoote auhind. “Samal ajal hakkasid inimesed meist rohkem teada tahtma.” Siis juba tulid katsetused kooritud kanepiseemnetega, mis samuti tänaseks väga populaarseks müügiartikliks saanud. Ilmselt nende universaalsuse tõttu – need sobivad nii soolaste, kui magusate toitude juurde, aga ka niisama söömiseks. “Kooritud kanepiseemned on mõnusa pähklimaitsega ning seda saavad süüa ka need, kellel on pähkliallergia,” ütleb ta. Pere ise teeb kooritud kanepiseemnetest näiteks vegan piima – segavad seemned tavalise veega ning blenderdavad. Aga imehästi sobivad need ka salatitesse ja näiteks pulgakookide kaunistamiseks. “Kasutusviise on lõputult.” Kanepiõli ja seemned on ka pere enda lemmiktooted. “Inimesed kiidavad neid just ka nende tervislikkuse pärast, kuna sisaldavad oomega-3 rasvhappeid, mis aitavad immuunsüsteemi tugevdada, põletikke alandada ja keharakke ehitada. Lisaks sisaldavad need ka E-vitamiini, mis on ju nooruslikkuse vitamiin.”
Kogu Tammejuure mahetalu toodang on mahe. “Me teame, et mahetootmine on palju keerulisem – tuleb teha palju rohkem tööd ja kulutusi, kuid me tahame ka teistele pakkuda seda, mida ise eelistame. Minu vanemad on alati olnud mahemeelsed, just sellepärast, et vältida allergiaid, mida tänapäevane keemiaga töödeldud toit võib tekitada.” Mahetoidu tervistavat mõju on perekond ka ise tunda saanud. “Minu vennal oli astma, kuid ta kasvas sellest välja.”
Ka muld tahab toitu
Mahetootmine seab talule palju piiranguid, aga eelkõige tähendab see, et tavapärased väetised ja mürgid on tootmises keelatud. “Saame kasutada looduslikke variante.” Selleks on mitu erinevat varianti, mida Tammejuure talu kasutab. Näiteks on ligi kuuesaja hektarilisest maa-alast, mis tootmise all on, igal aastal 1/3 sellest liblikõieliste all, näiteks valge mesikas. “See on taim, mida me ei kasvata endale, vaid mullale toiduks. Künname selle põldu tagasi. Seega osa maast on alati tootmises väljas.” See aga garanteerib selle, et kui järgmisel aastal kanep samale põllule maha panna on selles rohkem mineraalaineid, vitamiine ja lämmastiku, mis tagab parema saagikuse. “Põllule tuleb tagasi anda sama palju toitaineid kui ära võtad – see on reegel number üks.” Lisaks ei viida kunagi põhku põllult minema, vaid ka see küntakse põldu tagasi. “Me võtame vaid seemned.”
Mahetootmises on lubatud seemnetöötlus selline, et igale seemnele, mis mulda läheb antakse kaasa bioaktiivsed ained, mis aitavad mullast toitu kätte saada. Seda võimalust ka Tammejuure mahetalu kasutab. Lisaks kasvatatakse erinevaid kultuure. “See on tähtis, sest igal kultuuril on
omad iseloomulikud haigused, seened, putukad ja umbrohud. Et neid ei tekiks, kasvatame igal aastal erinevatel maa-aladel erinevaid kultuure.” Nii võibki Tammejuure mahetalu tootevalikust leida nisu, kaera, herneid, rukist, rüpsi, mesikast ja kaera. Oma põhitooteks peavad nad õlikanepit.
Kiired ja veel kiiremad ajad
Kuigi kultuure on palju ja hektareid veel rohkem, tehakse kogu töö talus ära minimaalse personaliga. “Me oleme eelkõige ikka peretalu, mitte suur tootmisettevõte. Lisaks meile on tööl veel kaks töötajat.” Töö talus on ära jaotatud aga selle järgi, kes mida paremini oskab. Nii vastutab perepoeg Kaupo põldude eest, toodangu eest kuivatis pereisa Teet, ema Anita vastutusalaks on õlide pressimine ning jahude jahvatamine ning peretütar Karin teeb lisaks turundusele ja müügile ka üleüldist asjaajamist. Samuti on tal traktori juhiload olemas, et vajadusel näiteks vilja vedada.
Selliseid aegu, kus saaks vabamalt võtta Tammejuure mahetalus väga polegi. On vaid kiired ja väga kiired ajad. Üheks kiiremaks perioodiks prognoosivad nad aasta lõppu. “See on aeg, kus meie tooteid ostetakse päris palju ka jõulukingitusteks.”
Tammejuure toodang on väga mitmekesine – sealt leiab erinevate kultuuride jahud, helbed ning õlid. Alates sellest aastast on sisenetud ka kosmeetikatööstusesse ning müügile on saabunud kanepiõli erinevate eeterlike õlidega nii juustele ja kehale määrimiseks. Ka tulevikus on Tammejuure mahetalul palju plaane. “Me oleme koguaeg erinevas arenguetapis – kui esmalt suurendasime talu ja ehitasime uue viljaterminali, seejärel viisime kogu tootmise üle taastuvenergiale, siis järgmisena soovime saada sellelt samalt maalt, mida juba harime, rohkem saaki. Selle asemel, et hakata hektarites laienema tundub see meile mõistliku plaanina. Küll me jõuame selleni – üks samm korraga,” on Karin kindel.
Retseptid:
Kanepipiim kooritud kanepiseemnetest
• 1,5 dl Tammejuure kooritud kanepiseemneid
• 5 dl külma vett
• soovi korral veidi vanillisuhkrut
Pane kanepiseemned ja vesi blenderisse ning töötle maksimukiirusel paar minutit. Soovi korral maitsesta vanillisuhkruga ja kurna läbi sõela. Kanepipiim saab olemas kergelt vahune ja valge värviga. Sobib lisada kohvi peale!
Dipikaste kanepiõliga
• 500g hapukoor
• 3 spl Tammejuure kanepiõli
• Sool, pipar
• Tüümian, estragon
Sega kokku koostisosad ja lisa dipikaste liha jms prae ja snäki kõrvale.
Pulgakoogid valge šokolaadi ja kooritud kanepiseemnetega
• 250 g Küpsised
• 175 g Toorjuust
• 150 g Valget šokolaad/glasuuri katmiseks
• Tammejuure kooritud kanepiseemneid
Purusta küpsised köögikombainis. Lisa toorjuust ja lase veel paar minutit köögikombainil käia või sõtku segu hoolikalt kätega. Veereta küpsisesegust pallikesed ning tõsta külmkappi tahenema. Sulata kuumaveevannil šokolaad, pista kommipulk šokolaadi ja torka siis küpsisepalli sisse. Tõsta pallid uuesti külmkappi, et šokolaad hanguks ja pallid jääksid pulga külge kinni. Kasta pulgakoogid ükshaaval šokolaadi sisse, lase üleliigsel šokolaadil ära nõrguda, raputa peale kooritud kanepiseemneid ning aseta koogid küpsetuspaberiga kaetud kandikule.