Sotsiaalse tingimuslikkuse süsteem jõustub 1. jaanuaril 2025. See tähendab seda, et Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika pindala- ja loomapõhiste toetuste täies mahus saamise tingimuseks on seniste nõuete kõrval ka töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuete ja tööandja kohustuste järgimine.
Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi biomajanduse asekantsleri Madis Pärteli sõnul kehtivad need nõuded Eestis juba praegu ning midagi uut juurde ei tule. Nõuete täitmist kontrollib Tööinspektsioon senise töökorralduse alusel ning täiendavat kontrolli ei tehta.
Uue süsteemi positiivne mõju seisneb selles, et see tõstab ettevõtjate teadlikkust tööõiguse sätetest ning kaitseb töötajate õigusi. „Põllumajandussektori peamine eesmärk on toidutootmine, järjest olulisem on seda teha jätkusuutlikult. Loomulikult tuleb seejuures tagada ka sektori töötajatele õiglased ja head töötingimused. Uus süsteem aitab paremini tagada nii tööandjate kui ka töötajate heaolu,“ rääkis Pärtel.
Muudatus seisneb selles, et kui Tööinspektsioon tuvastab põllumajandusettevõtja töö-või tööhõivetingimustega seotud rikkumise, siis antakse Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile teada, kui suurel määral peab pindala- ja loomapõhist toetust vähendama. Toetuse vähendamise protsent jääb 1−5% vahele, keskmiselt on see 3%.
Sotsiaalse tingimuslikkuse nõuded kehtestatakse maaeluministri 21. detsembri 2022. a määrusega nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded ning kohustuslikud majandamisnõuded“. Alates 1. jaanuarist 2025 on määruse nimetus „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded, kohustuslikud majandamisnõuded ning töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded ja tööandja kohustused“.
Nõuete kavandiga saab tutvuda ministeeriumi kodulehel.