Üvasi talu peremees ja perenaine tulid sellesse tallu 10 aastat tagasi. Perenaise sõnul viib talu ajalugu ühe mõisnikuni, kes oli selle kinkinud oma kupjale. Nii ostetigi 2006. aastal talu kupja järeltulijate käest. Perenaine ja peremees tahtsid alati maale elama tulla, perenaine on ise olnud maalaps. Peremehega kohtuti Tartus Maaülikoolis ja maale tuleku mõte oli ühine. “Piilusime internetist selle talu kuulutust väga kaua, aga kui lõpuks julguse kokku võtsime ja vaatama tulime, saime mõlemad kohe aru, et see on meie kodu,” meenutab Üvasi talu perenaine Anne. Igapäevaselt tegutsevad talus peremees ja perenaine kahekesi. Abijõud käib vaid siis, kui on hädasti vaja. Heinateo ja ehituste ajal käib ka suurem abimeeskond.
Kitsed tulid nende ellu kusagil kuus aastat tagasi. Esimene kits võeti endi tervise pärast ja muid plaane ei olnudki, kitsepiimast tooted valmisid ainult oma pere tarbeks, kuid kliendid tekkisid ruttu. Kogu selle asja juures ongi väga lahe olnud see, et kõik hakkas ise veerema nagu lumepall ja sai alguse vaid ühest kitsest. Nii saigi ühel hetkel hobist igapäevane töö. PRIA toetusel soetati abistavat tehnikat ja võeti sihiks luua oma meierei. Kokku on talul kitsi üle saja, lüpsis kuuskümmendviis looma. Päevas suudab kari toota kuskil kakssada liitrit kitsepiima.
Kitsepiimast valmistatud grilljuust on Üvasi talu peamine toode. Talu müüb ka toorpiima, mis läheb Nopri tallu ja sellest valmistatakse seal laagerdunud kitsejuustu. Tulevikuplaanidest rääkides on talupere eesmärk, et karjas oleks 80 lüpsvat looma. Esimene samm on kindlasti meierei valmis saamine ja sealt edasi tulevad tootmisesse uued tooted. Tulevikutooted võiksid olla kohupiim, jogurt, toorjuust ja ricotta.
Ehtsa Talutoidu märk on võimaldanud talul hõlpsamini turustuskohti leida. „Me ei oleks muidu ise oma jõududega maamessile läinud, koos teiste märgikandjatega ja Ehtsa Talutoidu märgi all oli seda palju lihtsam teha. Samuti kõik need ühisüritused ja laadad, mida on korraldatud – nendel on suurem jõud kui üksi käimisel,“ tõdeb perenaine.